Przyszłość telewizyjnych reality show w erze wirtualnej rzeczywistości
W ostatnim czasie wielką światową karierę robi rzeczywistość wirtualna (ang. virtual reality). Jest obecna w wielu dziedzinach naszego życia – od rozrywki przez sztukę i architekturę po medycynę. VR to trójwymiarowy obraz stworzony komputerowo. Może przedstawiać różne przedmioty, obiekty, a nawet zdarzenia. Obecnie wirtualny świat stwarza pozory rzeczywistości, ale technologia zmierza w kierunku, by za kilka lat nie było możliwe odróżnienie obrazu świata VR od prawdziwego. Skorzysta z tego telewizja w reality show.
Pojęcia virtual reality użyto po raz pierwszy około roku 1989, ale od niedawna wirtualnej rzeczywistości może osobiście doświadczyć każdy. Stało się to możliwe dzięki specjalnym okularom, które w 2012 roku wynalazł amerykański nastolatek Palmer Luckey.
Nowe technologie w TV
Jednym z najważniejszych trendów we współczesnej telewizji jest rozwój odbiorników 8K. Na razie w repertuarach nie ma zbyt wielu programów zrealizowanych w tej technologii, ale producenci intensywnie pracują nad zwiększeniem ich ilości. Ekrany o bardzo wysokiej rozdzielczości oferują szesnaście razy więcej pikseli niż Full HD. Szybko zyskują na popularności technologie OLED (Organic Light Emitting Diode) oraz QLED (Quantum Dot LED).
Kolejnym istotnym trendem jest rozwój technologii dźwięku przestrzennego. Nowoczesne systemy dźwiękowe oferują wciągające doświadczenie audio, które przenosi widzów w środek akcji. Soundbary, które są kompaktowymi systemami dźwiękowymi, stały się popularnym dodatkiem do telewizorów, oferując doskonałą jakość dźwięku bez potrzeby instalacji skomplikowanego systemu głośników.
Dzięki Smart TV rozwijają się interaktywne programy telewizyjne. Telewidzowie mają łatwy dostęp do platform streamingowych. Telewizory są wyposażone w zaawansowane systemy operacyjne, które umożliwiają pobieranie aplikacji, przeglądanie internetu i korzystanie z asystentów głosowych.
Nowe formaty w TV
Coraz większą rolę w telewizjach odgrywa sztuczna inteligencja. AI jest wykorzystywana do poprawy jakości obrazu i dźwięku oraz do zarządzania inteligentnym domem za pomocą telewizora. W streamingu online oraz odtwarzaniu lokalnych plików multimedialnych kluczową rolę odgrywa format MPEG-4, który charakteryzuje się wysoką kompresją, co pozwala na zachowanie dobrej jakości obrazu przy zmniejszonej wielkości pliku.
W serwisach streamingowych szeroko stosowany jest również format H.264, który umożliwia przesyłanie wideo w wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu widzowie cieszą się wyjątkowymi detalami podczas oglądania filmów. Jeszcze lepszą kompresję i jakość obrazu oferuje format H.265 (HEVC).
Telewizja wirtualna rzeczywistość
Ogromny potencjał ma wciąż rozwijana technologia VR, która umożliwia widzom całkowite zanurzenie się w oglądanej treści. Wirtualna rzeczywistość polega na wykorzystaniu technologii komputerowych do stworzenia trójwymiarowego obrazu, dzięki któremu możliwa jest telewizyjna immersja w świat budowany przez twórców telewizji.
Aby to zobaczyć, potrzebujemy specjalnych gogli VR wyświetlających obraz w 3D i 360 stopniach. Po ich założeniu nie widzimy żadnych elementów świata rzeczywistego. Zestawy są wyposażone w słuchawki, dzięki którym mamy jeszcze mocniejsze wrażenie funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Mając gogle na oczach, odizolowani od obrazów i dźwięków z otoczenia, możemy całkowicie przenieść się do wygenerowanej komputerowo rzeczywistości.
Innowacje w produkcjach TV
Wirtualna rzeczywistość jest wykorzystywana w telewizji do prezentacji filmów 360°. Obiekty w technologii VR są prezentowane w skali 1:1, czyli mają rzeczywiste wymiary. Widziany przez nas obraz zmienia się w zależności od naszego ruchu. Możemy więc podziwiać wirtualny świat z różnych perspektyw, stając się jego częścią.
Przykładem zastosowania VR w polskiej telewizji jest produkcja serialu internetowego na platformie player.pl przez telewizję TVN. W serialu „Para nie do pary” zrealizowanym przy użyciu kamery 360, który miał premierę jesienią 2016, zagrali m.in. Magdalena Różczka i Paweł Małaszyński. Film powstał przy pomocy specjalnych kamer o wielu obiektywach ustawionych na kulistej głowicy. Kamery rejestrują obraz w zakresie sfery, a stworzone w ten sposób filmy stanowią pełen zapis tego, co dzieje się dookoła.
W niektórych państwach UE, m.in. w Czechach, Francji, Niemczech i Włoszech prowadzone są eksperymentalne programy telewizyjne w formacie 5G Broadcast, które pozwalają na śledzenie transmisji telewizyjnych na smartfonach czy tabletach bez ograniczania liczby użytkowników jednocześnie oglądających program oraz utraty jakości dźwięku i obrazu.
Przyszłość reality show
Zastanawiacie się, jak będzie rozrywka w erze VR? Oprócz gogli VR służących do pobudzania zmysłu wzroku i słuchu testowane są kamizelki, które mogą symulować dotyk na ciele, jeszcze inne akcesoria do gogli emitują zapach. Jak przekonują eksperci, w przyszłości możemy spodziewać się powstania interfejsu komputer-mózg, który umożliwi pobudzanie wszystkich zmysłów z komputera bezpośrednio do mózgu.
W tradycyjnym reality show widz jest biernym obserwatorem wydarzeń z życia prywatnego lub zawodowego bohaterów. Pierwsze wykorzystanie technologii VR w reality show nastąpiło w 2018 w amerykańskiej edycji programu „Mam talent”. Osoba, która tam występowała nie miała na sobie gogli VR, ale wyświetlane wokół niej wizualizacje idealnie wpasowywały bohatera w nowe, szybko zmieniające się wirtualne światy.
Za pomocą sprzętu VR będzie można przenieść widza w miejsce, gdzie wszystko jest możliwe – w głębiny oceanu, na orbitę Ziemi lub do wnętrza ludzkiego umysłu. Widz będzie to wszystko oglądać także na smartfonach i tabletach w każdym miejscu i o każdej porze.